CbiK, CbiXL, chelataza kobaltowa, kobaltochelataza, CobN-CobST, CobNST, CobN¨CCobST, gen cobN / gen cobS kobaltochelataza, syntaza holokobalaminy, kwas wodorobobinowy a, kobaltochelataza c-diamidu
Numer WE
6.6.1.2
Numer rejestru CAS
81295-49-0
Komentarze
Enzym ten, który stanowi część tlenowego szlaku biosyntezy kobalaminy, jest chelatazą typu I, będąc heterotrimeryczną i zależną od ATP. Składa się z dwóch składników, z których jeden odpowiada CobN, a drugi składa się z dwóch polipeptydów, określonych przez? CobSa i? CobTa w? Pseudomonas denitrificans, i nazwany CobST [1]. Kwas wodorowęglowy jest bardzo słabym substratem. ATP można zastąpić dATP lub CTP, ale reakcja przebiega wolniej. CobN wykazuje wysokie powinowactwo do kwasu wodorobutyrowego a, c-diamidu. Oligomeryczne białko CobST ma co najmniej jedną grupę sulfhydrylową, która jest niezbędna do wiązania ATP. Po wstawieniu Co2 + a, następny etap szlaku zapewnia bezpieczne ligowanie kobaltu poprzez redukcję Co (II) do Co (I). Ten etap przeprowadza się za pomocą ECa 1.16.8.1, kwasu yrinowego, kolby (II) a, reduktazy c-diamidowej.
Kofaktor
Historia
Reakcje
Atp + kwas wodorowodorowy a, c-diamid + Co (2+) + H (2) O = adp + fosforan + kolb (II) kwas yrynowy a, c-diamid + H (2).